Logo Școală 103-3

Ai greșit, ești pedepsit!

,,Greșeală” e un cuvânt tabuu în clasă și în școală. ,,Ai greșit!” e și mai grav dacă spui. ,,Te pedepsesc!” chiar ai încurcat-o! Acesta este un subiect sensibil în școala de astăzi, căci toate regulile sunt făcute ca și cum nimeni nu ar greși. Totuși, copiii greșesc, fac trăsnăi și atunci ce facem? Cum procedăm oare ca să-l corectăm pe cel ce a greșit și să-l împăcăm pe cel care plânge? Cum putem să ajungem la un rezultat mulțumitor de ambele părți, să-i mulțumim pe toți, să atragem atenția asupra greșelii ca să n-o mai repetăm, căci, se spune, că nu există greșeală mai mare decât greșeala repetată. Cum să reușim acest lucru fără să încălcăm legea, Regulamentul de ordine și funcționare al unităților de învățământ, Regulamentul de ordine interioară al școlii, Statutul elevului și Codul de etică?

Vrei sa te pregătești pentru viitor cu noi?

Te așteptăm să facem un tur al școlii și să-ți dăm mai multe detalii despre oferta educațională