Concursuri școlare
An de an, copiii din școala noastră îndrumați de învățători și profesori participă la concursuri naționale pe diverse teme. De cele mai multe ori, ne întoarcem acasă cu premii, diplome și medalii, dar chiar atunci când diploma este doar una de participare nu ne supărăm, căci să participi și să-ți cunoști puterea în comparație cu alți copii de vârsta ta este un merit mare. Concursul COMPER a devenit deja o tradiție. TĂRÂMUL CUVINTELOR este un alt concurs care ne atrage, la fel și AMINTIRI DIN COPILĂRIE. OLIMPIADELE SPORTULUI ȘCOLAR la fotbal, tenis de masă și șah sunt în centrul atenției. Tenisul de masă și șahul ne-au dăruit surprize plăcute care se numesc Arhire Edward (clasa a VII-a A) și Geantă Valentin (clasa a VIII-a A), campioni la șah și ping-pong. Concursurile la care participă grupul vocal al școlii FLORI DE DOR se sfârșesc întotdeauna cu fetele noastre pe locul I. Cea mai mică vedetă a școlii, Ștefăniță Maia, deși cu mari emoții la fiecare participare, se întoarce de cele mai multe ori cu premiul I.