Logo Școală 103-3

CLUB DE ROBOTICĂ ȘI MODELLING 3D

Toți copiii visează să construiască un roboțel! Prin proiectul EduLib (Biblioteca virtuală) derulat de către Agenția ARNIEC și oferit de Ministerul Educației s-ar putea să și reușim. În școala noastră s-a deschis cercul de robotică care va fi coordonat de domnii profesori de TIC și fizică. 64 de elevi din clasele de gimnaziu au participat la deschidere și au ascultat o scurtă ,,lecție” despre ceea ce presupune să fii membru al cercului de robotică și ce este robotica. Lecția ne-a ținut-o, spre marea noastră surpriză, prof. univ. dr. la Facultatea de Cibernetică a Academiei de Studii Economice, dl. Răzvan Bologa. Am fost impresionați de simplitatea cu care ni s-au oferit informații despre o temă atât de ,,la modă” în zilele noastre. Kiturile STEM, dar și copiii așteaptă cu nerăbdare ziua de miercuri – este ziua când vor avea loc întâlnirile săptămânale ale clubului.

Vrei sa te pregătești pentru viitor cu noi?

Te așteptăm să facem un tur al școlii și să-ți dăm mai multe detalii despre oferta educațională