Sport

Profesorii de sport din școala noastră implică elevii în numeroase activități sportive și participă la competiții, întreceri și olimpiade sportive. De multe ori ei se întorc acasă cu premii, medalii și cupe. Copiii cu talent din școala noastră, atât fetele, cât și băieții, se pot antrena pentru concursuri la diferite discipline – tenis de masă, atletism, fotbal, handbal, șah. Cele mai multe premii sunt la tenis de masă (unde ne-am și calificat la faza națională a Olimpiadei), la fotbal (locul III pe sector), și la șah (locul 4 pe regiune). De asemenea, în timpul orelor de educație fizică și sport, dar și în afara lor, elevii pot practica, la alegere, și badminton, baschet, jocuri de mișcare sau dansuri și, foarte important, se pot antrena în vederea susținerii probelor fizice în cadrul admiterii la liceele cu profil vocațional (sportiv și militar). Mai mult, școala este în parteneriat cu diverse cluburi sportive – Progresul Spartac, Creativ, C.S.S. 6 și C.S.A. Steaua.