Logo Școală 103-3

Ziua porților deschise

Vineri, 31.04.2023, între orele 9 – 11:30 vă așteptăm la Ziua Porților Deschise. Pe dumneavoastră, părinții, vecinii școlii, foști elevi, pe oricine dorește să ne cunoască… Ar fi bine să aduceți un prieten, ca timpul să fie și mai plăcut aici, la școala noastră… Această zi a porților deschise este o tradiție care s-a transformat în modă – e la modă să ne prezentăm frumos, să arătăm ceea ce se face în școală, să arătăm că într-adevăr se face. O zi nu este suficientă să aflăm acest lucru. Putem doar să ghicim, să ne dăm seama că în spatele activităților pe care vi le arătăm astăzi se ascunde o muncă de ani. Poate par neînsemnate aceste jocuri, aceste desene, aceste povești. Dar v-ati întrebat vreodată, dragi părinți, câte ore de muncă se ascund în spatele unei buburuze decupate, în spatele unui iepuraș din hârtie? V-ați întrebat câtă putere de convingere trebuie să aibă învățătorul ca să convingă un copil să iubească portul popular, să întindă o mână de ajuror către cel care are nevoie de ea, să-l atragă într-o lecție de bucătărie sau să-l îndrepte spre studiul, spre lectura unui lucru inedit? E ușor să fii profesor la poarta școlii… Iată de ce vă așteptăm să vedeți cum este să fii profesor dincoace de ea, din curtea școlii, din clasă, de la catedră! Ramona ☺

Vrei sa te pregătești pentru viitor cu noi?

Te așteptăm să facem un tur al școlii și să-ți dăm mai multe detalii despre oferta educațională